Jak zrobić kombuche?

Kombucha

Kombucha jest to napój otrzymywany ze słodzonego naparu herbacianego fermentowanego przy pomocy symbiotycznej kultury drożdzy i bakteri octowych (SCOBY – Symbiotic culture of bacteria and yeasts).
Zawiera wiele kwasów organicznych, witaminę C, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak cynk, magnez, wapń, żelazo i miedź. W odpowiedniej ilości może wpływać pozytywnie na mikroflore jelit.


Podstawowy przepis na 1 litr kombuchy:

  • 7g herbaty (w moim przypadku jest to chińska sencha)
  • 70g cukru
  • woda
  • grzybek herbaciany – SCOBY[1]
  • opcjonalnie 50ml kombuchy z poprzedniej fermentacji lub sklepowej (niepasteryzowanej) jako starter

Zaparz herbatę około 100ml wody. Przelej do litrowego słoika. Dodaj cukier i dobrze wymieszaj. Dodaj zimnej wody w celu otrzymania roztworu o temperaturze poniżej 37°C (zbyt wysoka temperatura może zatrzymać fermentację). Dodaj starter oraz grzyba SCOBY. W tym momencie zaleca się nie korzystanie z metalowych narzędzi ponieważ mogą one reagować z kwasem. Fermentuj od 5 do 10 dni w zależności od oczekiwanego smaku i temperatury w jakiej znajduje się kombucha. Na dnie słoika zostaw około 50 ml kombuchy i grzybka, a reszte przelej do butelki i przechowuj w lodówce. Pozostawiony w słoiku grzybek gotowy jest na kolejną fermentację.


[1] W przypadku gdy nie posiadamy grzybka, najlepszym sposobem jest zapytać znajomych którzy już robią kombuchę, ponieważ za każdą nową kombuchą tworzy się nowy grzybek i napewno chętnie się nim podzielą. Jeżeli nikt z naszych znajomych nie jest w stanie się podzielić grzybkiem, to zamiast niego należy do dodać 100 ml kombuchy kupionej w sklepie, koniecznie niepasteryzowanej i 2 łyzki octu jabłkowego niepasteryzowanego. Fermentacja może potrwać dłużej, a smak może się trochę róznić ale po około tygodniu na powierzchni powinien powstać SCOBY.



Źródła:

  • Dufresne, C., & Farnworth, E. (2000). Tea, Kombucha, and health: a review. Food Research International, 33(6), 409–421. doi:10.1016/s0963-9969(00)00067-3